DATE  : May 14, 2023
 
 
No.
TIME
SPORT
ROUND MATCH LINE BETWEEN
VENUES
1
11:00
BADMINTON
Mixed - DOUBLE
 QUATER FINAL -
Badminton Hall Morodok Techo
2
11:00
BADMINTON
Women - DOUBLE
 QUATER FINAL -
Badminton Hall Morodok Techo
3
11:00
BADMINTON
Women - DOUBLE
 QUATER FINAL -
Badminton Hall Morodok Techo
4
11:00
BADMINTON
Mixed - DOUBLE
 QUATER FINAL -
Badminton Hall Morodok Techo
5
11:00
BADMINTON
Men - SINGLE
 QUATER FINAL -
Badminton Hall Morodok Techo
6
12:20
BADMINTON
Women - SINGLE
 QUATER FINAL -
Badminton Hall Morodok Techo
7
13:00
BADMINTON
Women - SINGLE
 QUATER FINAL -
Badminton Hall Morodok Techo
8
14:20
BADMINTON
Mixed - DOUBLE
 QUATER FINAL -
Badminton Hall Morodok Techo
9
15:40
BADMINTON
Men - DOUBLE
 QUATER FINAL -
Badminton Hall Morodok Techo
10
11:00
BASKETBALL
Women - TEAM 5x5
 PRELIMINARY ROUNDS   2  Line A
Elephant Hall 2, Morodok Techo
11
17:00
BASKETBALL
Men - TEAM 5x5
 PRELIMINARY ROUNDS   5   B
Elephant Hall 2, Morodok Techo
12
10:00
BILLIARDS
Men - Snooker Singles
 SEMI-FINAL -
NagaWorld: Aeon 2 Sen Sok
13
18:00
BILLIARDS
Men - Snooker Singles
 FINAL -
NagaWorld: Aeon 2 Sen Sok
14
16:00
BOXING
Men - 48 kg.
 FINAL   1 -
Morodok Techo Stadium
15
16:00
BOXING
Men - 60 kg.
 FINAL   3 -
Morodok Techo Stadium
16
16:00
BOXING
Men - 67 kg.
 FINAL   4 -
Morodok Techo Stadium
17
16:00
BOXING
Men - 80 kg.
 FINAL   5 -
Morodok Techo Stadium
18
16:00
BOXING
Women - 69 kg.
 FINAL   8 -
Morodok Techo Stadium
19
09:00
CHESS XIANGQI
Men - Rapid Team
 ROUND 1 -
Phnom Penh University
20
09:00
CHESS XIANGQI
Men - Rapid Team
 ROUND 2 -
Phnom Penh University
21
09:00
CHESS XIANGQI
Men - Rapid Team
 ROUND 3 -
Phnom Penh University
22
14:00
CHESS XIANGQI
Men - Rapid Team
 ROUND 4 -
Phnom Penh University
23
14:00
CHESS XIANGQI
Men - Rapid Team
 ROUND 5 -
Phnom Penh University
24
07:00
CRICKET
Men - T 10
 PRELIMINARY ROUNDS   39  Line A Thailand  vs  Singapore
AZ Group Cricket Oval, Hun Sen Boulevard
25
15:30
CRICKET
Women - T 10
 PRELIMINARY ROUNDS   45  Line A Singapore  vs Thailand
AZ Group Cricket Oval, Hun Sen Boulevard
26
09:00
E-SPORTS
Men - PUBG Mobile - Team
 FINAL -
Nagaworld 2 and Olympia Mall
27
10:00
FENCING
Women - Saber Team
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
28
10:00
FENCING
Men - Epee Team
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
29
11:25
FENCING
Men - Epee Team
 SEMI-FINAL -
Chroy Changvar CC Hall B
30
13:00
FENCING
Men - Epee Team
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall B
31
09:00
FIN SWIMMING
Men - 400 m. Bi Fins
 QUALIFICATION  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
32
09:00
FIN SWIMMING
Men - 400 m. Bi Fins
 QUALIFICATION  Heat 2 -
Aquatics Centre, Morodok
33
09:00
FIN SWIMMING
Men - 50 m. Bi Fins
 QUALIFICATION  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
34
09:00
FIN SWIMMING
Men - 50 m. Bi Fins
 QUALIFICATION  Heat 2 -
Aquatics Centre, Morodok
35
09:00
FIN SWIMMING
Women - 50 m. Bi Fins
 QUALIFICATION  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
36
09:00
FIN SWIMMING
Women - 50 m. Bi Fins
 QUALIFICATION  Heat 2 -
Aquatics Centre, Morodok
37
18:00
FIN SWIMMING
Men - 800 m. Surface
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
38
18:00
FIN SWIMMING
Men - 400 m. Bi Fins
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
39
18:00
FIN SWIMMING
Men - 200 m. Surface
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
40
18:00
FIN SWIMMING
Men - 50 m. Bi Fins
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
41
18:00
FIN SWIMMING
Women - 50 m. Bi Fins
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
42
18:00
FIN SWIMMING
Women - 800 m. Surface
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
43
18:00
FIN SWIMMING
Mixed - Relay 4 x 50 m. Surface
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
44
10:00
GYMNASTICS
Aerobic Mixed - Mix Pair
 FINAL -
Olympic Stadium Centre, Marquee Tent
45
10:25
GYMNASTICS
Aerobic Mixed - Group
 FINAL -
Olympic Stadium Centre, Marquee Tent
46
16:00
HOCKEY
Men - Team Field Hockey
 ROUND ROBIN -
Hockey Pitch, Morodok Techo
47
08:40
JET SKI
Mixed - Ski GP
 MOTO 2 -
Preah Sihanoukville
48
09:30
JET SKI
Mixed - Runabout Stock
 MOTO 2 -
Preah Sihanoukville
49
11:10
JET SKI
Mixed - Ski 1500 Stock
 MOTO 2 -
Preah Sihanoukville
50
13:30
JET SKI
Ski Lite
 MOTO 2 -
Preah Sihanoukville
51
14:10
JET SKI
Mixed - Runabout 1100 Stock
 MOTO 2 -
Preah Sihanoukville
52
14:50
JET SKI
Mixed - Endurance Runabout Open
 MOTO 1 -
Preah Sihanoukville
53
13:00
JUDO
Men - 55 kg.
 SEMI-FINAL -
Phnom Penh University Indoor Hall
54
13:00
JUDO
Women - 57 kg.
 PRELIMINARY ROUNDS -
Phnom Penh University Indoor Hall
55
13:00
JUDO
Women - 70 kg.
 PRELIMINARY ROUNDS -
Phnom Penh University Indoor Hall
56
15:00
JUDO
Men - 55 kg.
 FINAL -
Phnom Penh University Indoor Hall
57
15:00
JUDO
Women - 70 kg.
 FINAL -
Phnom Penh University Indoor Hall
58
15:15
KICK BOXING
Women - Low Kick 56 kg
 QUALIFICATION   2 -
Elephant Hall 1, Morodok Complex
59
16:15
KICK BOXING
Men - FUll Contract 67 kg
 QUALIFICATION   6 -
Elephant Hall 1, Morodok Complex
60
16:30
KICK BOXING
Men - Low Kick 51 kg
 QUALIFICATION   7 -
Elephant Hall 1, Morodok Complex
61
16:30
KICK BOXING
Women - Kicklight - 55 kg.
 QUALIFICATION   1 -
Elephant Hall 1, Morodok Complex
62
17:30
KICK BOXING
Women - FUll Contract 48 kg
 SEMI-FINAL   11 -
Elephant Hall 1, Morodok Complex
63
18:00
KICK BOXING
Men - Low Kick 71 kg
 SEMI-FINAL   13 -
Elephant Hall 1, Morodok Complex
64
18:00
KICK BOXING
Men - Kicklight - 69 kg.
 SEMI-FINAL   7 -
Elephant Hall 1, Morodok Complex
65
18:15
KICK BOXING
Women - K - 1 52 kg.
 SEMI-FINAL   14 -
Elephant Hall 1, Morodok Complex
66
10:00
TABLE TENNIS
Mixed - Doubles
 SEMI-FINAL -
Morodok Techo Stadium
67
10:00
TABLE TENNIS
Mixed - Doubles
 SEMI-FINAL -
Morodok Techo Stadium
68
11:00
TABLE TENNIS
Women - Doubles
 SEMI-FINAL -
Morodok Techo Stadium
69
15:00
TABLE TENNIS
Women - Doubles
 FINAL -
Morodok Techo Stadium
70
19:00
TABLE TENNIS
Men - Singles
 ROUND ROBIN -
Morodok Techo Stadium
71
19:40
TABLE TENNIS
Men - Singles
 ROUND ROBIN -
Chroy Changvar CC Hall B
72
20:20
TABLE TENNIS
Women - Singles
 ROUND ROBIN -
Morodok Techo Stadium
73
20:20
TABLE TENNIS
Women - Singles
 ROUND ROBIN -
Morodok Techo Stadium
74
09:00
TAEKWONDO
Women Under 62 kg.
 FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
75
14:00
TAEKWONDO
Men Under 58 kg.
 FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
76
14:00
TAEKWONDO
Men Under 74 kg.
 FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
77
14:00
TAEKWONDO
Men Under 74 kg.
 PRELIMINARY ROUNDS -
Chroy Changvar Convention Center
78
14:00
TAEKWONDO
Women Under 49 kg.
 FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
79
14:00
TAEKWONDO
Women Under 49 kg.
 SEMI-FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
80
14:00
TAEKWONDO
Women Under 62 kg.
 SEMI-FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
81
14:00
TAEKWONDO
Men Under 58 kg.
 SEMI-FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
82
12.00
TENNIS
Women - Doubles
 FINAL -
Tennis Complex, Morodok
83
09:00
TRADITIONAL BOAT RACE
Men - TBR 12 Crews - (U-24) 500 m.
 FINAL -
Prek Kampot
84
09:45
TRADITIONAL BOAT RACE
Men - TBR 12 Crews - (Open) 500 m.
 FINAL -
Prek Kampot
85
10:30
TRADITIONAL BOAT RACE
Men - TBR 5 Crews - (U-24) 500 m.
 FINAL -
Prek Kampot
86
08:50
VOLLEYBALL
Men - Beach
 ROUND ROBIN   B
Sihanoukville, Otres Beach
87
13:50
VOLLEYBALL
Women - Beach
 ROUND ROBIN   B
Sihanoukville, Otres Beach
88
19:30
VOLLEYBALL
Women - Indoor
 FINAL -
Indoor Main Hall, Olympic Complex
89
10:00
WATER POLO
Men - Team
 ROUND ROBIN -
Olympic Swimming Pool
90
10:00
WEIGHTLIFTING
Women - 55 kg
 FINAL -
Taekwondo Hall, Olympic Complex
91
12:00
WEIGHTLIFTING
Men - 67 kg.
 FINAL -
Taekwondo Hall, Olympic Complex
92
14:00
WEIGHTLIFTING
Women - 59 kg.
 FINAL -
Taekwondo Hall, Olympic Complex
93
16:00
WEIGHTLIFTING
Men - 73 kg.
 FINAL -
Taekwondo Hall, Olympic Complex
94
10:07
WRESTLING
Men - Greco Roman - 63 kg.
 ROUND 1 -
Chroy Changvar CC Hall A
95
10:08
WRESTLING
Men - Greco Roman - 77 kg.
 ROUND 1 -
Chroy Changvar CC Hall A
96
10:22
WRESTLING
Men - Greco Roman - 72 kg.
 ROUND 1 -
Chroy Changvar CC Hall A
97
10:30
WRESTLING
Men - Greco Roman - 67 kg.
 ROUND 1 -
Chroy Changvar CC Hall A
98
10:52
WRESTLING
Men - Greco Roman - 77 kg.
 ROUND 2 -
Chroy Changvar CC Hall A
99
10:55
WRESTLING
Men - Greco Roman - 97 kg.
 ROUND 1 -
Chroy Changvar CC Hall A
100
11:05
WRESTLING
Men - Greco Roman - 130 kg.
 ROUND 1 -
Chroy Changvar CC Hall A
101
11:22
WRESTLING
Men - Greco Roman - 63 kg.
 ROUND 1 -
Chroy Changvar CC Hall A
102
11:37
WRESTLING
Men - Greco Roman - 72 kg.
 ROUND 2 -
Chroy Changvar CC Hall A
103
11:44
WRESTLING
Men - Greco Roman - 67 kg.
 ROUND 3 -
Chroy Changvar CC Hall A
104
11:58
WRESTLING
Men - Greco Roman - 77 kg.
 ROUND 4 -
Chroy Changvar CC Hall A
105
16:21
WRESTLING
Men - Greco Roman - 63 kg.
 ROUND 3 -
Chroy Changvar CC Hall A
106
16:49
WRESTLING
Men - Greco Roman - 72 kg.
 ROUND 3 -
Chroy Changvar CC Hall A
107
17:13
WRESTLING
Men - Greco Roman - 77 kg.
 ROUND 5 -
Chroy Changvar CC Hall A
108
17:39
WRESTLING
Men - Greco Roman - 97 kg.
 ROUND 3 -
Chroy Changvar CC Hall A
109
17:43
WRESTLING
Men - Greco Roman - 130 kg.
 ROUND 3 -
Chroy Changvar CC Hall A
110
19:45
WRESTLING
Men - Greco Roman - 63 kg.
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall A
111
19:45
WRESTLING
Men - Greco Roman - 72 kg.
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall A
112
19:45
WRESTLING
Men - Greco Roman - 77 kg.
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall A
113
19:45
WRESTLING
Men - Greco Roman - 97 kg.
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall A
114
19:45
WRESTLING
Men - Greco Roman - 130 kg.
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall A
Total 114 Matches