DATE  : May 12, 2023
 
 
No.
TIME
SPORT
ROUND MATCH LINE BETWEEN
VENUES
1
09:00
ATHLETICS
Men - 100 m.
 ROUND 1  Heat 1 -
Morodok Techo Stadium
2
09:00
ATHLETICS
Men - 100 m.
 ROUND 1  Heat 2 -
Morodok Techo Stadium
3
09:15
ATHLETICS
Women - 100 m.
 ROUND 1  Heat 1 -
Morodok Techo Stadium
4
09:15
ATHLETICS
Women - 100 m.
 ROUND 1  Heat 2 -
Morodok Techo Stadium
5
16:00
ATHLETICS
Men - High Jump
 FINAL -
Morodok Techo Stadium
6
16:10
ATHLETICS
Women - Javelin Throw
 FINAL -
Morodok Techo Stadium
7
16:40
ATHLETICS
Women - 100 m.
 FINAL -
Morodok Techo Stadium
8
16:50
ATHLETICS
Men - 100 m.
 FINAL -
Morodok Techo Stadium
9
18:05
ATHLETICS
Women - 4 x 400 m. Relay
 FINAL -
Morodok Techo Stadium
10
18:35
ATHLETICS
Men - 4 x 400 m. Relay
 FINAL -
Morodok Techo Stadium
11
11:00
BADMINTON
Women - SINGLE
 ROUND 16 -
Badminton Hall Morodok Techo
12
11:00
BADMINTON
Men - DOUBLE
 ROUND 16 -
Badminton Hall Morodok Techo
13
11:30
BADMINTON
Mixed - DOUBLE
 ROUND 16 -
Badminton Hall Morodok Techo
14
11:00
BASKETBALL
Men - TEAM 5x5
 PRELIMINARY ROUNDS   2   B
Elephant Hall 2, Morodok Techo
15
10:00
BILLIARDS
Women - 1-Cushoin Carom Singles
 QUATER FINAL -
NagaWorld: Aeon 2 Sen Sok
16
14.00
BILLIARDS
Women - 1-Cushoin Carom Singles
 QUATER FINAL -
NagaWorld: Aeon 2 Sen Sok
17
14:00
BILLIARDS
Men - 9 Ball Pool Doubles
 PRE QUARTER FINAL -
NagaWorld: Aeon 2 Sen Sok
18
09:00
CHESS XIANGQI
Men - Standard Single
 ROUND 1 -
Phnom Penh University
19
09:00
CHESS XIANGQI
Men - Standard Single
 ROUND 1 -
Phnom Penh University
20
09:00
CHESS XIANGQI
Women - Standard Single
 ROUND 1 -
Phnom Penh University
21
09:00
CHESS XIANGQI
Women - Standard Single
 ROUND 1 -
Phnom Penh University
22
13:00
CHESS XIANGQI
Men - Standard Single
 ROUND 2 -
Phnom Penh University
23
13:00
CHESS XIANGQI
Men - Standard Single
 ROUND 2 -
Phnom Penh University
24
13:00
CHESS XIANGQI
Women - Standard Single
 ROUND 2 -
Phnom Penh University
25
19:00
CHESS XIANGQI
Men - Standard Single
 ROUND 3 -
Phnom Penh University
26
19:00
CHESS XIANGQI
Men - Standard Single
 ROUND 3 -
Phnom Penh University
27
19:00
CHESS XIANGQI
Women - Standard Single
 ROUND 3 -
Phnom Penh University
28
07:00
CRICKET
Men - T 10
 PRELIMINARY ROUNDS   34  Line A Malaysia  vs Thailand
AZ Group Cricket Oval, Hun Sen Boulevard
29
09:00
CYCLING
Men - Individual Mass Strat
 FINAL -
Siem Reap, Angkor Wat
30
09:00
E-SPORTS
Men - PUBG Mobile - Team
 ROUND 2 -
Nagaworld 2 and Olympia Mall
31
10:00
FENCING
Men - Saber Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
32
10:00
FENCING
Men - Saber Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
33
10:00
FENCING
Men - Saber Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
34
10:00
FENCING
Men - Saber Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
35
10:00
FENCING
Men - Saber Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
36
10:00
FENCING
Men - Saber Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
37
10:00
FENCING
Men - Saber Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
38
10:00
FENCING
Men - Saber Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
39
10:00
FENCING
Men - Saber Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
40
10:00
FENCING
Men - Saber Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
41
11:20
FENCING
Women - Foil Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
42
11:20
FENCING
Women - Foil Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
43
11:20
FENCING
Women - Foil Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
44
11:20
FENCING
Women - Foil Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
45
11:20
FENCING
Women - Foil Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
46
11:20
FENCING
Women - Foil Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
47
11:20
FENCING
Women - Foil Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
48
11:20
FENCING
Women - Foil Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
49
11:20
FENCING
Women - Foil Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
50
11:20
FENCING
Women - Foil Individual
 ELIMINATION -
Chroy Changvar CC Hall B
51
13:00
FENCING
Women - Foil Individual
 QUARTER FINAL -
Chroy Changvar CC Hall B
52
13:00
FENCING
Women - Foil Individual
 QUARTER FINAL -
Chroy Changvar CC Hall B
53
13:30
FENCING
Men - Saber Individual
 QUARTER FINAL -
Chroy Changvar CC Hall B
54
13:30
FENCING
Men - Saber Individual
 QUARTER FINAL -
Chroy Changvar CC Hall B
55
14:00
FENCING
Men - Saber Individual
 SEMI-FINAL -
Chroy Changvar CC Hall B
56
14:30
FENCING
Men - Saber Individual
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall B
57
09:00
FIN SWIMMING
Women - 100 m. Surface
 QUALIFICATION  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
58
09:00
FIN SWIMMING
Men - 100 m. Bi Fins
 QUALIFICATION  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
59
09:04
FIN SWIMMING
Men - 100 m. Surface
 QUALIFICATION  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
60
09:04
FIN SWIMMING
Men - 100 m. Surface
 QUALIFICATION  Heat 2 -
Aquatics Centre, Morodok
61
09:08
FIN SWIMMING
Women - 100 m. Bi Fins
 QUALIFICATION  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
62
18:00
FIN SWIMMING
Men - 100 m. Surface
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
63
18:00
FIN SWIMMING
Women - 100 m. Surface
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
64
18:00
FIN SWIMMING
Men - 100 m. Bi Fins
 FINAL  Heat 1 -
Morodok Techo Stadium
65
18:00
FIN SWIMMING
Women - 100 m. Bi Fins
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
66
18:00
FIN SWIMMING
Mixed - 400 LC Meter Relay BI Fins Relay
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
67
18:00
FIN SWIMMING
Men 800 LC Meters Relay Surface Relay (4 x 200)
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
68
18:00
FIN SWIMMING
Women 800 LC Meters Relay Surface Relay (4 x 200)
 FINAL  Heat 1 -
Aquatics Centre, Morodok
69
13:30
FLOORBALL
Women - Team
 ROUND ROBIN -
Dinasaur Park Hall, Chroy Changvar
70
15:45
FLOORBALL
Men - Team
 ROUND ROBIN -
Dinasaur Park Hall, Chroy Changvar
71
19:00
FOOTBALL
Women - Team
 SEMI-FINAL - Myanmar  vs Thailand
RSN Stadium, Army Stadium (Women)
72
07:00
GOLF
Men - Team
 SEMI-FINAL -
Garden City Golf Club
73
07:00
GOLF
Women - Team
 SEMI-FINAL -
Garden City Golf Club
74
09:00
PETANQUE
Women - Triples
 ELIMINATION -
Petanque Complex, Olympic Stadium Centre
75
09:00
PETANQUE
Men - Triples
 ELIMINATION -
Petanque Complex, Olympic Stadium Centre
76
10:45
PETANQUE
Women - Triples
 ELIMINATION -
Petanque Complex, Olympic Stadium Centre
77
10:45
PETANQUE
Men - Triples
 ELIMINATION -
Petanque Complex, Olympic Stadium Centre
78
13:30
PETANQUE
Women - Triples
 ELIMINATION -
Petanque Complex, Olympic Stadium Centre
79
12:00
SEPAK TAKRAW
Women - Team Doubles
 ROUND ROBIN -
Indoor Basketball Hall, Olympic Stadium Centre
80
18:00
SEPAK TAKRAW
Women - Team Doubles
 ROUND ROBIN -
Indoor Basketball Hall, Olympic Stadium Centre
81
14:00
TAEKWONDO
Men - Recognize Poomsae Team
 FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
82
14:00
TAEKWONDO
Women - Recognize Poomsae Team
 FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
83
14:00
TAEKWONDO
Men - Freestyle Individual
 FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
84
14:00
TAEKWONDO
Women - Freestyle Individual
 FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
85
14:00
TAEKWONDO
Mixed - Freestyle Team
 FINAL -
Chroy Changvar Convention Center
86
09:00
TENNIS
Women - Singles
 SEMI-FINAL -
Tennis Complex, Morodok
87
09:00
TENNIS
Women - Singles
 SEMI-FINAL -
Tennis Complex, Morodok
88
12.00
TENNIS
Women - Doubles
 QUATER FINAL -
Tennis Complex, Morodok
89
14:00
TENNIS
Mixed - Doubles
 SEMI-FINAL -
Tennis Complex, Morodok
90
14:00
TENNIS
Mixed - Doubles
 SEMI-FINAL -
Tennis Complex, Morodok
91
08:00
WATER POLO
Women - Team
 ROUND ROBIN -
Olympic Swimming Pool
92
15:00
WATER POLO
Men - Team
 ROUND ROBIN -
Olympic Swimming Pool
93
09:00
WUSHU
Men - Taolu - Changquan
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall A
94
09:00
WUSHU
Men - Taolu - Nandao + Nangun
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall A
95
09:00
WUSHU
Men - Taolu - Taijiquan + Taijijian
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall A
96
15:00
WUSHU
Men - Sanda - 52 kg.
 FINAL -
Chroy Changvar CC Hall A
Total 96 Matches